CONDITII GENERALE DE VANZARE-CUMPARARE ON-LINE

Site-ul de cursuri online scoaladefotografie.ro este operat de S.C. PIXEL CONTRAST SRL, persoana juridica romana cu sediul in Str. Baii nr. 15 Talmaciu, jud. Sibiu, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Sibiu sub numarul J32/394/2019, CUI 40588075, capital social 1000 lei.

Telefon de contact: 0743 211 958 /  E-mail: contact[at]cursurifoto.ro

Intregul continut al site-ului scoaladefotografie.ro – imagini, video, texte, grafice, simboluri, elemente de grafica web, scripturi, programe si alte date, sunt proprietatea S.C. PIXEL CONTRAST SRL si dupa caz, a furnizorilor listati pe site si sunt aparate de Legea dreptului de autor si de legile privind proprietatea intelectuala si industriala. Folosirea fara acordul prealabil scris al S.C. PIXEL CONTRAST SRL a oricaror elemente enumerate mai sus, se pedepseste conform legilor in vigoare.

S.C. PIXEL CONTRAST SRL isi rezerva dreptul de a face modificari si actualizari ale acestor Termeni si Conditii, precum si ale ofertei/ofertelor, fara o notificare prealabila si fara precizarea motivelor.
De asemenea, S.C. PIXEL CONTRAST SRL isi rezerva dreptul de a corecta eventuale erori in afisare care pot surveni in urma unor greseli de dactilografiere, sau erori ale sistemului de software.

Vizitarea sau cumpararea produselor prezentate pe site-ul scoaladefotografie.ro implica acceptarea termenilor si conditiilor mai jos specificate. Daca nu acceptati acesti “Termeni si Conditii”, NU FOLOSITI acest site.

Pentru a fi informat despre toate conditiile de utilizare ale acestui site, va rugam sa cititi sectiunile urmatoare precum si Capitolele la care aceste sectiuni fac trimiteri.

S.C. PIXEL CONTRAST SRL garanteaza tuturor utilizatorilor acces limitat, in interes personal, pe site-ul scoaladefotografie.ro dar nu le confera drepturile de a descarca sau de a modifica partial sau integral site-ul, de a reproduce partial sau integral site-ul, de a copia, de a vinde/revinde sau de a exploata site-ul in orice alta maniera, in scopuri comerciale sau contrare intereselor companiei S.C. PIXEL CONTRAST SRL fara acordul prealabil scris al acesteia.

Plasarea comenzii:

Comenzile on-line se pot plasa utilizand platforma site-ului sau simplu prin mesaj pe e-mail.

In cazul inregistrarii cu cont de client:

In utilizarea serviciului de achizitie on-line, Cumparatorul este de acord sa furnizeze informatii adevarate, corecte, actuale si complete, asa cum sunt acestea solicitate in sectiunea de inregistrare ca si utilizator. S.C. PIXEL CONTRAST SRL respecta legile in vigoare privind confidentialitatea datelor. Pentru mai multe detalii vizitati pagina Politica de confidentialitate

Pretul produselor:

Pretul produselor afisat in magazinul on-line scoaladefotografie.ro este exprimat  in Lei cu TVA inclus.  Pretul produselor nu include taxele de transport dacă e cazul. In anumite conditii, produsele pot fi scutite de taxa de transport.

Discounturi si promotii:

Ocazional, unele produse pot fi supuse unor promotii si discount-uri. Acestea vor fi specificate pe site si vor fi disponibile pentru perioade limitate de timp.
In cazul in care cumparatorul beneficiaza de un Voucher de discount valid, acesta introduce codul voucher-ului iar suma rezultata in urma discount-ului dat de Voucher, va fi aplicata asupra produsului comandat, respectand conditiile de utilizare ale Voucher-ului.

Validarea Comenzii:

In urma adaugarii in cos a produselor, Cumparatorul va primi in mod automat pe adresa de e-mail cu care este inregistrat ca si cont de client in magazinul on-line scoaladefotografie.ro o Confirmare de Inregistrare a Comenzii cu datele specifice comenzii. Confirmarea de Inregistrare a Comenzii primita de catre Cumparator automat, nu creeaza obligatii contractuale si nu este o confirmare a faptului ca produsele sunt pe stoc.

Comanda plasata on-line de catre Cumparator, va fi considerata valida numai dupa confirmarea acesteia de catre Vanzator si va fi urmata de o Proforma.
Validarea comenzii de catre Vanzator se va face prin mesaj scris (e-mail) catre Cumparator prin trimiterea unei Proforme.

Validarea comenzii de catre Vanzator se face doar daca:

1. Datele de Cumparator sunt complete si corecte;

2. Produsele din comanda Cumparatorului sunt disponibile;

3. Nu exista erori in sistem care ar putea genera preturi gresite (ex.: valoare a pretului zero/Lei)

Acest moment marcheaza incheierea contractului de Vanzare -Cumparare.

Doar dupa indeplinirea acestei conditii, Cumparatorul poate efectua plata comenzii, conform modalitatii de plata aleasa.

In cazul unei platii din partea Cumparatorului in conditiile unei comenzi nevalidate de catre Vanzator, Vanzatorul are dreptul de returnare a sumei in contul Cumparatorului, fiind considerata plata nedatorata.

Vanzatorul are dreptul de a anula o comanda care nu intruneste conditiile de validare specificate mai sus. Vezi mai jos si capitol Anularea Comenzii.

Modalitatea de Plata pentru comenzile On-line:

Pentru a efectua plata pentru comanda on-line, aveti de ales intre doua modalitati de plata:
1. online cu cardul
2. OP (Ordin de plata) prin virament bancar: in urma Validarii comenzii de catre Vanzator.

Modalitatea de livrare:

Dacă produsele sunt livrabile, livrarea produselor catre Cumparator se face doar prin curier si doar pe teritoriul Romaniei.

Livrarea produselor catre Cumparator se face doar dupa confirmarea intrarii banilor in contul Vanzatorului, aceasta fiind considerate si data platii.

Executarea Vanzarii:

Vanzarea este considerata executata in momentul in care sunt indeplinite conditiile referitoare la : Validarea comenzilor ,  Plata  si Livrarea produselor  catre Cumparator.

Anularea comenzii:

Comenzile plasate on-line pot fi anulate in urmatoarele cazuri:

1. Fara motiv de catre Cumparator inainte de livrarea comenzii. Acest lucru se poate face fie prin trimiterea de catre Cumparator a unui mesaj prin e-mail de anulare la adresa contact@cursurifoto.ro , fie telefonic. In urma anularii unei comenzi, se va modifica si statusul acesteia in contul de Cumparator.

2. La expirarea termenului de plata pentru comenzile ale caror modalitate de plata aleasa este viramentul bancar (O.P.) si al caror termen de plata mentionat in Proforma este depasit, se anuleaza la data expirarii termenului de plata prin neachitarea proformei.

3. De catre Vanzator, prin neindeplinirea conditiilor de validare a comenzilor (vezi mai sus Validarea Comenzilor)

Denuntarea unilaterala a contractului (Renuntarea la cumparare):

Conform legislatiei in vigoare, renuntarea la cumparare este aplicabila doar clientilor persoane fizice.

Astfel, consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 14 zile calendaristice de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului.

Prezenta clauza opereaza doar in cazul in care repunerea partilor in situatia anterioara este posibila. Acesta clauza se aplica conf. OUG 34/2014, in cazul achizitionarii de produse din acest site folosind tehnicile de comunicare la distanta, aplicandu-se definitiile cuprinse in OUG 34/2014 art. 2 punctul 7.

Orice disputa de orice fel care poate sa apara intre utilizator si S.C. PIXEL CONTRAST SRL va fi rezolvata pe cale amiabila.

Protectia Consumatorului – site oficial

S.C. PIXEL CONTRAST SRL isi rezerva dreptul de a efectua orice modificari ale acestor prevederi, ale site-ului scoaladefotografie.ro, inclusiv modificari care pot afecta site-ul, fara notificare prealabila catre utilizatori.
S.C. PIXEL CONTRAST SRL nu poate fi trasa la raspundere pentru erori aparute pe site din orice cauza, inclusiv din cauza unor modificari, setari, transformari, care nu sunt facute de catre administratorii site-ului.
S.C. PIXEL CONTRAST SRL nu raspunde de continutul, calitatea sau natura site-urilor la care se ajunge prin intermediul link-urilor de pe site-ul scoaladefotografie.ro, indiferent de natura acestor legaturi. Pentru respectivele site-uri, raspunderea o poarta, integral, proprietarii acestora.