Denuntarea unilaterala a contractului (Renuntarea lacumparare):

Consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 14 zile calendaristice de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului.

Conform legislatiei in vigoare, renuntarea la cumparare este aplicabila doar clientilor persoane fizice. Prezenta clauza opereaza doar in cazul in care repunerea partilor in situatia anterioara este posibila. Produsul returnat trebuie sa fie in aceeasi stare in care a fost livrat cu toate accesoriile si documentele care l-au insotit. In cazul in care in termenul de 14 de zile calendaristice de la data denuntarii contractului de catre cumparator, acesta din urma nu returneaza produsul, denuntarea unilaterala a contractului nu va opera. Restituirea contravalorii produsului se va face in cel mult 14 de zile calendaristice de la data denuntarii contractului, de catre cumparator, in contul bancar al clientului. Pentru comenzile achitate printr-un cont bancar, restituirea contravalorii produsului este posibila doar in acelasi cont din care s-a efectuat plata. Aceasta clauza se aplica conf. OUG 34/2014, in cazul achizitionarii de produse din acest site folosind tehnicile de comunicare la distanta, aplicandu-se definitiile cuprinse in OUG34/2014 art. 2 punctul 7.

Conditii generale de retur:

Produsele se pot returna doar prin intermediul unui serviciu de curierat, la algere.
Costul transportului produselor returnate, revine in totalitate in responsabilitatea clientului, S.C. PIXEL CONTRAST SRL nu poate fi facuta raspunzatoare pentru deteriorarea sau pierderea coletului. Vanzatorul poate inlocui produsul cu altul identic sau, in cazul acceptarii de catre Cumparator, cu un alt produs. In cazul in care suma produsului inlocuit nu corespunde cu suma achitata de catre Cumparator, acesta va achita diferenta de plata rezultata din suma produslui achitat si suma produsului nou inlocuit. In cazul in care Cumparatorul nu doreste inlocuirea, Vanzatorul va restitui suma achitata, Cumparatorului, prin aceeasi metoda de plata ca la comanda initiala. In cazul In cazul in care produsul a fost achizitionat intr-o perioada in care este in vigoare o oferta de transport gratuit, se va retine din valoarea acestuia costul de expediere suportat initial de S.C. PIXEL CONTRAST SRL.

Ne rezervam dreptul de a nu accepta pentru retur produsele care prezinta modificari fizice, lovituri, ciobiri, zgarieturi, socuri sau alte semne de uzura. Daca produsul este returnat intr-o stare in care nu mai poate fi vandut ca si nou, ne rezervam dreptul de a solicita o taxa pentru readucerea in stadiul initial (daca este posibil) sau pentru a acoperi diferenta de pret rezultata din vanzarea produsului ca second-hand sau, la optiunea clientului, ii vom reexpedia produsul, pe cheltuiala acestuia. In cazul in care produsul returnat a fost achizitionat intr-o perioada promotionala insotit de alt produs cadou, se returneaza si cadoul aferent produsului de baza, care face obiectul returului. In cazul in care produsul returnat a fost achizitionat intr-o perioada insotit de cupon valoric cadou, iar valoarea cuponului a fost transformata in discount si consumata la o alta comanda ulterioara, valoarea cuponului consumat se va retine cumparatorului din valoarea produsului returnat. Returnarea produselor este o facilitate acordata persoanelor fizice.

Exceptie de la renuntare:

Produsele achizitionate de persoane juridice;
Produse ce au suferit modificari fizice, lovituri, ciobiri, zgarieturi etc.;
Produsele aduse pe comanda speciala (cu Precomanda).
Produsele executate dupa specificatiile consumatorului sau a unor produse distinct personalizate, precum si produsele care prin natura lor, nu pot fi returnate;
Furnizarea, in totalitate sau partial, de continut digital care nu este livrat pe un suport material
cu inceperea prestarii inainte de sfarsitul perioadei de 14 zile.
Produsele consumabile sau care se pot degrada ori deteriora rapid.

Produsele care nu sunt conforme cu specificatiile lor de pe site din momentul trimiterii comenzii, se pot returna fara implicarea unor costuri suplimentare din partea clientului, in urma unei notificari scrise in care se va specifica natura lipsei de conformitate.

Procedura de returnare:

In cazul in care doriti sa returnati un produs, va rugam sa ne trimiteti un mesaj catre contact[at]cursurifoto.ro.